Viser resultat 1- af

Vis flere resultater

Magisk Sports- og Kulturgalla: Her er vinderne

Stemningen var høj, da ildsjæle for første gang i to år blev hyldet fysisk.

Knap 400 mennesker var onsdag den 25. august samlet i MAGION for at hylde ildsjæle og talenter i vores sports- og kulturliv. 

Underholdningen var i topklasse med optrædener fra både Det Flyvende Teater, Revysangen Genklang, Singer/Songwriterholdet fra Billund Kulturskole, GGIF Gymnastiks piger og fornem velkomst ved indgangen af LEGOLAND Garden.

Priser og hædersbevisninger blev uddelt af borgmester Ib Kristensen og formand for Unge- og Kulturudvalget Stephanie Storbank. Begge lagde i deres taler vægt på, hvor stor betydning det har, at vi hos os har så stærke ildsjæle, som selv under en pandemi formår at levere fantastiske præstationer.

Som tak for at holde fanen højt under corona, fulgte en fanebærer fra Kay Bojesen med til hver enkelt modtager af hædersbevisninger. 

Prisvindere:

  • Æresprisen: Jørgen Sørensen, Grindsted Skiklub
  • Årets Hold: Lalandia Cup Udvalget, Tage Schmidt, Henrik Arvad, Claus Junge og Lars Thomsen
  • Årets Idrætstalent: Johan Hogrefe Fredmar, Grindsted Taekwondo Klub
  • Årets Kulturpris: Jan Juul Hansen
  • Årets Kulturtalent: Fredrik Nyrup Hansen, Billund Kulturskole/LEGOLAND Billund Garden
  • Årets Leder/træner: Hans Ole Herbst, Billund Kulturskole
  • Corona Prisen: De Grønne Pigespejdere

 

Hædersbevisninger GGIF Gymnastik 

GGIF Grand Prix Team Flora
Guld til Jysk mesterskab i Grand Prix gymnastik, Mini Mono rækken

  • Annika German Agerholm – 2011
  • Andrea Meier Madsen – 2012
  • Birka Cecilie Olesen – 2011
  • Line Holte – 2012
  • Luna Meier Kousgaard – 2012
  • Mariane Sekamana – 2012
  • Melissa Kirkegaard Nielsen – 2012
  • Nanna Østergaard – 2013
  • Sally Pedersen – 2011
  • Thea Runge Andersen – 2012

Instruktører/hjælpeledere:

  • Ellen Egsgaard
  • Amalie Guldbrand Benkjer 
  • Anne Ibsgaard Astrup 
  • Camilla Kaul 
  • Carla Veje Bruun Andersen 

 

GGIF Grand Prix Team Team Jasmin
Bronze til Jysk Mesterskab i Grand Prix gymnastik, Mini Mono rækken

  • Alma Due Jensen – 2012
  • Amelie Surace Yingling – 2012
  • Anna Marchuk – 2014
  • Ellen Meier Kousgaard – 2014
  • Gabriela Panzariu – 2012
  • Ida Skaaning – 2013
  • Krishanthini Thadsanamoorthy -2012
  • Merle Gule Grebdahl – 2013
  • Nicholine Elbæk Hansen – 2013
  • Sara Maria Maierean – 2012
  • Sofia Staal Østerö Andersen – 2013

Instruktører/hjælpeledere:

  • Ellen Egsgaard 
  • Amalie Guldbrand Benkjer 
  • Anne Ibsgaard Astrup 
  • Camilla Kaul
  • Carla Veje Bruun Andersen 

 

GGIF Grand Prix Team Rubina
Guld til Jysk mesterskab i Grand Prix gymnastik, Mini 8-10 år

  • Andrea Rud Jensen -2009
  • Andrea Helene Tønnessen – 2010
  • Cecilie Kramer – 2010
  • Frida Hollænder – 2010
  • Ida Andrea Schäfer Sørensen – 2010
  • Julie Risbøl -2010
  • Lærke Ahm Ørbæk Kristensen -2009
  • Maja Jensen – 2010
  • Smilte Baranauskaité – 2010
  • Vladislava Marchuk -2010

Instruktører/hjælpeledere:

  • Katja Burgdorff Christiansen Wind
  • Laura Ellegaard Christensen
  • Elisabeth Shwe Tin Pau 
  • Naya Iza Christensen

 

GGIF Grand Prix Team Anemone
Guld til Jysk mesterskab i Grand Prix gymnastik, Mini 10-12 år

  • Amalie Guldbrand Benkjær – 2008
  • Anne Ibsgaard Astrup – 2008
  • Camilla Kaul – 2009
  • Carla Veje Bruun Andersen – 2008
  • Emilie Runge Andersen – 2010
  • Maje Heiselberg Gier – 2008
  • Melanie Schøneberg – 2009
  • Sidse Bang Sivebæk – 2007
  • Sille Klausen – 2009

Instruktører/hjæpeledere:

  • Pernille Frederiksen
  • Stine Pedersen
  • Astrid Bom
  • Sofie Ibsgaard Astrup

 

GGIF Grand Prix Team Lyra
Sølv til Jysk mesterskab i Grand Prix gymnastik, pigerække

  • Anemone Tommelise Sigaard Hansen -2006
  • Ana Moreno Perez – 2007
  • Emilie Meier Bloch – 2007
  • Esther Plesca – 2007
  • Hannah Alagic – 2006
  • Laura Munk Friis – 2005
  • Nicoline Refshøj – 2006
  • Shabekka Ravichandran -2006

Instruktører/hjælpeledere:

  • Bodil Hirt
  • Naya Iza Christensen
  • Tilde Bang Sivebæk

 

GGIF Grand Prix Team Opalia
Guld til Jysk mesterskab i Grand Prix gymnastik, Teweens rækken

  • Astrid Bom – 2005
  • Elisabeth Shwe Tin Pau – 2005
  • Naya Iza Christensen – 2005
  • Nanna Klausen – 2006
  • Sofie Ibsgaard Astrup – 2004
  • Sofie Quejada Mc Kenzie – 2004
  • Tilde Bang Sivebæk – 2006
  • Nicoline Refshøj – 2006

Instruktører/hjælpeledere:

  • Pernille Frederiksen
  • Stine Pedersen
  • Laura Ellegaard Christensen

 

Hædersbevisninger Gymnastik

Hjerting Idrætsforening
Guld ved Jysk mesterskab i Grandprix gymnastik, Senior rækken

  • Pil Buchhave Søgaard – 2003

Instruktør:

  • Helle Jensen

 

Hædersbevisninger Atletikklubben Heden

Siv Bertelsen – 2006
Nr. 1 – Dansk Mester, 800 meter, 14-15 år
Nr. 2 – Danske Mesterskaber, 1500 meter, 14-15 år
Nr. 2 – Danske Mesterskaber indendørs, 3000 meter, 14-15 år
Nr. 3 – Danske Mesterskaber indendørs, 1500 meter, 14-15 år.

Christian Reusing – 2004
Nr. 2 – Danske Mesterskaber, trespring, 16-17 år
Nr. 1 – Vestdanske Mesterskaber (Jylland, Fyn, mv.) længdespring, 16-17 år

Træner:

  • Jan Poulsen
  • Lone Nielsen

Hædersbevisninger Gyttegård Golf Klub

Guld ved landsdelsmesterskaberne (hele Jylland) og Sølv ved landsdelsmesterskaberne for Juniorhold U16 Mesterrække

  • Nikolaj Østergaard – 2007
  • Marcus Völker – 2006
  • Amalie Svendsen – 2005
  • Victor Eskildsen – 2006

Guld i Short Game Challenge Landsfinale – pigerækken (P2)

  • Amalie Svendsen – 2005

Træner/ledere

  • Frederik Johnsen

 

Hædersbevisninger Bokseklubben Grindsted AK

Jonathan Seberg – 2005
Sølv ved Jyske begyndermesterskaber 2020

Christian Bjørn – 2003
Guld ved de jyske mesterskaber
Sølv ved de danske mesterskaber

Leutrim Muli – 2003
Guld ved de danske mesterskaber

Træner

  • Jørgen Hede Jensen
  • Allan Toksvig

 

Hædersbevisninger – Voksne – Sdr.Omme IF Atletik og Motion

Medaljer ved danske mesterskaber i kapgang samt danske rekorder

Liga Kleinberga – 1975
DM Guld Senior – 5.000 meter kapgang
DM Guld Masters 5.000 meter kapgang
DM Guld Senior 3.000 meter kapgang indendørs
DM Guld Masters 3.000 meter kapgang indendørs

Jacob Sørensen
DM Sølv Senior – 5.000 meter kapgang indendørs
DM Guld Masters – 3.000 meter kapgang indendørs
Dansk Rekord – 5.000 meter kapgang indendørs 45-49 år
Dansk Rekord – 3.000 meter kapgang indendørs 45-49 år

Arturo Santillan
DM Bronze Senior – 5.000 meter kapgang indendørs
Dansk Rekord – 5.000 meter kapgang indendørs 50-54 år

Madars Kleinbergs
DM Guld Masters – 5.000  meter kapgang
DM Bronze Masters – 3.000 meter kapgang indendørs

Torben Kristiansen
DM Sølv Masters – 5.000 meter kapgang

Leder/Instruktør:

  • Kail Thomsen

Hædersbevisninger Svømmeklubben Grindsted

Alle nedennævnte medaljer er vundet ved DGI landsmesterskaber i svømning.

Boye Fokkink 2001
Sølv i 4 x 50 meter Medley for Mix hold
Sølv i 4 x 50 meter Fri for Mix hold

Mathilde Østergaard 2004
Guld i 100 meter Bryst
Guld i 50 meter Bryst
Sølv i 200 meter Bryst
Sølv i 50 meter Fly
Sølv i 4 x 50 meter Medley for Mix hold
Sølv i 4 x 50 meter Fri for Mix hold

Hall 2003
Guld i 100 meter Fri
Sølv i 100 meter Fly
Sølv i 4 x 50 meter Medley for Mix hold
Sølv i 4 x 50 meter Fri for Mix hold
Bronze i 50 meter Fly

Freja Kruse 2004
Sølv i 100 meter Bryst
Bronze i 200 meter Bryst
Bronze i 50 meter Bryst
Bronze i 4 x 50 meter Fri for Mix hold

Oliver Fokkink 2003
Sølv i 4 x 50 meter Medley for Mix hold
Sølv i 4 x 50 meter Fri for Mix hold

Niels Peter Sørensen 2007
Bronze i 4 x 50 meter Fri for Mix hold

Rasmus Egebjerg Lauridsen 2005
Bronze i 4 x 50 meter Fri for Mix hold

Stephanie de Bruijn 2005
Bronze i 4 x 50 meter Fri for Mix hold

Tobias Holt 2006
Bronze i 4 x 50 meter Fri for Mix hold

Niels Bjerrum 2005
Bronze i 4 x 50 meter Fri for Mix hold

Liv Bendixen 2004
Bronze i 200 meter Fri

Anne Sørensen 2008
Sølv i 50 meter Bryst

Leder/Instruktør:

  • Rene Kjær Olsen

 


Vinder af coronaprisen
Vinder af coronaprisen