Viser resultat 1- af

Vis flere resultater

Søskendetilskud

Hvornår kan jeg få søskendetilskud?

Har du mere end et barn i husstanden, der går i dagtilbud, SFO, juniorklub eller privat pasning, er du berettiget til søskendetilskud. Du skal betale fuld pris for den dyreste plads, og halv pris for de øvrige pladser. 

Hvis barnet bliver passet i en privat pasningsordning, efter dagtilbudslovens § 80, får du 85% af søskendetilskuddet.

Søskendetilskuddet gives automatisk, så du skal derfor ikke ansøge om det.

Som søskende regnes både biologiske søskende, adoptivsøskende og sammenbragte børn, der bor i husstanden. Ved sammenbragte børn skal du give kommunen besked, såfremt du ønsker søskendetilskuddet.